Forskningsprojekt

Test af nye behandlinger til børn med uhelbredelig kræft i lillehjernen (medulloblastom).

Forskerne undersøger nye og mere målrettede behandlingsmetoder til børn med den aggressive hjernetumor medulloblastom.

Forskningsprojekt
2025
Starter snart
Hjernetumor
Projektansvarlig:

Klinisk akademiker og lektor Søren Brandt Poulsen

Støttet med:

900.000 kr.

Calm Little Girl Going To Undergo Mri Scan Examina 2025 03 16 03 47 29 Utc

Formål

Hjernetumorer hos børn er fortsat blandt de mest udfordrende kræftformer at behandle. Det gælder især, når kræftcellerne har et forhøjet antal kopier af genet MYC og vokser i lillehjernen. MYC-genet kan sidde i små ringformede strukturer, kaldet ekstrakromosomalt DNA, hvilket gør sygdommen særligt aggressiv.

I dette projekt vil forskerne afprøve nyudviklede medikamenter, der kan ødelægge disse ringstrukturer. De vil samtidig undersøge, hvilke gener der findes i strukturerne, og om kræften kan behandles ved at hæmme aktiviteten af disse gener.

Status

Projektet starter, så snart forudsætningerne er på plads. Vi følger årligt op på alle projekter – også dem, der afventer igangsættelse. Projekter, der har modtaget en bevilling fra Børnecancerfonden, skal som udgangspunkt igangsættes inden for 3 år.

Se andre forskningsprojekter

viser 199 af 199 projekter