Forskningsprojekt

Nyt håb for behandling af aggressiv børnehjernekræft

Studiet undersøger, hvordan proteinet EZHIP påvirker aggressive hjernetumorer hos børn med henblik på at udvikle mere målrettede og effektive behandlingsmuligheder.

Forskningsprojekt
2024
Afsluttet
Projektansvarlig:

Associate Professor Kumar Somyajit, Syddansk Universitet

Støttet med:

800.000 kr.

Blod, Børnecancerfonden

Formål

Ependymomer er den tredje mest almindelige type hjernetumor hos børn og opstår i centralnervesystemet, herunder hjernen og rygmarven. Blandt de subtyper, som er identificeret gennem nyere high-throughput-sekventering, er Posterior Fossa A Ependymom (PFA-EPN). Det er den mest aggressive og rammer primært spædbørn og små børn.

PFA-EPN er forbundet med en dårlig prognose og mangler effektive behandlingsmuligheder. Formålet med projektet er at undersøge, hvordan proteinet EZHIP påvirker celler i bestemte typer af børnehjernekræft, og hvordan denne viden kan danne grundlag for udvikling af nye behandlingsmuligheder.

Status

Afsluttet projekt.

Resultater

Forskerne har udviklet nye celle- og stamcellebaserede modeller i laboratoriet til at studere funktionen af EZHIP i aggressive hjernetumorer hos børn.

Resultaterne peger på, at EZHIP ikke kun påvirker genregulering, men også spiller en rolle i DNA-replikation og cellernes evne til at reparere DNA. Det kan have betydning for, hvordan tumorceller udvikler sig og overlever.

Arbejdet er blevet udvidet med brug af neurale stamcellemodeller og 3D-organoider, som i højere grad efterligner tumorudvikling i hjernen. Disse modeller giver et vigtigt grundlag for fremtidig forskning i sygdomsmekanismer og mulige sårbarheder i tumorcellerne.

Se andre forskningsprojekter

viser 217 af 217 projekter