Forskningsprojekt

Børn med særlig hjernetumor får adgang til lovende forsøgslægemiddel

Projektet giver børn med Hjernetumor af typerne DIPG og DMG-adgang til nyt lovende forsøgslægemiddel som en del af det globale netværk BIOMEDE.

Forskningsprojekt
2020
Igangværende
Projektansvarlig:

Overlæge Karsten Nysom, Rigshospitalet

Støttet med:

1.000.000 kr.

Hjerneoperation

Formål

Diffust infiltrerende ponsgliom (DIPG) og tilsvarende tumorer andre steder i hjerne og rygmarv (diffuse midtlinjegliomer, DMG) er meget alvorlige kræftformer.

BIOMEDE er et banebrydende verdensomspændende netværk for forskning i og behandling af DIPG og DMG. Netværket har bidraget markant til forskernes biologiske forståelse af sygdommen.

Rigshospitalets forsøgsenhed, “Ny Medicin til Børn med Kræft”, åbnede det første BIOMEDE-forsøg som det første sted uden for Frankrig i 2016. Det bragte BIOMEDE til Norden.

Der er med projektet givet midler til at gennemføre BIOMEDE 2.0 i Danmark. Forsøget vil give danske børn og unge med DMG-tumorer adgang til det lovende forsøgslægemiddel ONC201.

Status

Igangværende projekt. BIOMEDE 2.0 er åbnet på alle danske afdelinger som behandler hjernetumor.

Samarbejdspartnere

Projektet er støttet i samarbejde med Team Rynkeby Fonden.

Se andre forskningsprojekter

viser 216 af 216 projekter