Landsdækkende sorggruppe for forældre som har mistet

I Børnecancerfonden arbejder vi på at have de bedste tilbud til jer som familie, uanset hvilken vej behandlingen går.

Blomst Stock

Sorggruppe begynder med weekend i Aalborg

Vi tilbyder en landsdækkende sorggruppe, der løber over et år. Vi starter og slutter med en weekend på Hotel Scheelsminde i Aalborg. I løbet af året mødes vi 10 gange online i to timer ad gangen. Det betyder, at I kan være med i gruppen uanset, hvor I bor i landet, og uden at skulle have logistiske udfordringer med børnepasning og transport for at deltage. 

I lærer hinanden at kende den første weekend. Det giver tryghed, når man følges ad i sorgen det næste år. På den måde oplever alle en dødsdato, en fødselsdag og et år af højtider sammen med sorggruppen. Vi afslutter forløbet med en weekend sammen.

Tilmeldingen er åben for næste sorggruppe, der starter d. 7.-9. november 2025. Nedenfor kan du tilmelde dig sorggruppen.

Web Scheelsminde

Værd at vide om sorggruppen

Hvad er en sorggruppe?

Udvid eller luk svar

Hvem leder sorggruppen?

Udvid eller luk svar

Skal vores børn med?

Udvid eller luk svar

Hvad koster det at deltage? 

Udvid eller luk svar
Pexels Sơn Bờm 1773113

Læs om andre relevante tilbud

BC 4

Psykolog

Vi uddeler legater til psykologhjælp

Tal med en psykolog
Dronningmølle Hus4

Feriehuse

Lån et af vores feriehuse

Søg om ophold i feriehus
Cornelia har fået strålebehandling

Efterskolelegat

Søskende kan også ansøge om et efterskolelegat

Læs om efteskolelegat